Valentin je ime dvojice kršćana, svećenika iz 270. godine poslije Krista. Od tada su prošle tisuću sedamsto pedeset i četiri godine i teško je sa sigurnošću tvrditi da su postojala dvojica Valentina iako postoje zapisi da je jedan iz grada Ternija, a drugi iz Rima. Obojica su, iako je to bilo zabranjeno održavala vjenčanja parova kako muškarci ne bi trebali ići u rat. Zbog toga su osuđeni na smrt. Jedan se zaljubio u kćer čuvara zatvora i prije pogubljenja napisao joj je ljubavnu poruku s potpisom TVOJ VALENTIN. Obojica su osuđena i pogubljena 14. veljače (odrubljena im je glava). Moguće je da su postojala dvojica, a moguće je isto tako da se priča odnosi na samo jednog Valentina, koji je rođen u Terniju, a služio u Rimu. To je daleka povijest i teško je sa sigurnošću tvrditi.
Nakon 1000 godina, točnije 1440. godine izumljen je tiskarski stroj (Johannes Guttenberg), pa su se osim knjiga (1. je Biblija) tiskale i pjesme. Kako se s vremenom javljaju i romantične priče i ljubavne pjesme, javila se ideja za poveznicom na neki romantični događaj u povijesti. Tako je za blagdan Valentinovo uzet datum 14. veljače, dan kad je Valentin napisao ljubavnu poruku djevojci u koju se zaljubio.
Dan sv. Valentina nije samo ograničen na zaljubljene parove. Najprije je Valentinovo bilo nešto poput blagdana Božića. Čestitalo se svima: prijateljima, rodbini, bake su čestitale unucima, djeca roditeljima i obrnuto, ali su i zaljubljeni međusobno slali već gotove i otisnute čestitke. Ta tradicija je započela u Njemačkoj.
U Engleskoj i u Americi su se takve čestitke prodavale jednako kao i božićne.
Nastala je velika proizvodnja i industrija čestitki. Zapošljavali su se crtači, pisale su se poruke.
U školama su se izrađivale rukom rađene čestitke i darovale suprotnom spolu, vodeći računa da je razdoblje od 1.-4. razreda, razdoblje kada se stvaraju najvažnija prijateljstva i to je doba prvih simpatija. Čestitke koje su se izrađivale u školi i darovale bile su način da se čestita Valentinovo simpatiji, diskretno, bez mogućnosti da se otkriju pa tako i posrame ili jednostavno dječje zarumene. Neki će dobiti puno čestitki, a neki neće uopće. Tada je pred njima godina u kojoj više pomažu kolegama u školi, srdačniji su i više se druže kako bi nagodinu dobili više čestitki. U tome se zdušno natječu i čestitke čuvaju cijeli život. Treba biti jako pažljiv u ovoj igri u učionicama kako se nikoga ne bi povrijedilo.
Na Valentinovo, knjižnici u goste dolaze učenici OŠ Jurja Dalmatinca koji će, nakon priče Vuk koji je tražio ljubav, također izraditi prigodnu čestitku i darovati je dragom prijatelju ili simpatiji iz razreda.